• اطلاعیه ها

    • Amir Sepahvand

      راه اندازی بخش دریافت انجمن   ۱۶/۰۱/۱۶

      در این بخش میتوانید پروژه ها ، نقشه ها ، مقاله ها و ... خود را ارسال نموده و به اشتراک بگذارید. نکته:برای ارسال فایل ابتدا باید عضو انجمن شوید. آموزش تصویری ارسال فایل در بخش دریافت بزودی در انجمن قرار داده خواهد شد. ورود به بخش دریافت (اینجا کلیک کنید)

پست های پیشنهاد شده

post-1-0-92454500-1446146823.jpg
 
نویسنده:ماریو پاز، ویلیام لای
 
مترجم:دکتر محمد قاسم وتر(عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله)
 
ناشر: نوآور          
بهار۹۴      
تعداد صفحه: ۶۴۰          
۲۵ فصل        
 ویرایش: پنجم
 
کمتر مهندسی است که در زمینه دینامیک سازه و مهندسی زلزله تحقیق کند و اسم دانشمند بنام این رشته دکتر ماریو پاز را که استاد برجسته بسیاری از اساتید بنام و صاحب تالیف در موضوع مرتبط می‌باشد، نشنیده باشد. این کتاب تاکنون توسط خود مولف پنج بار ویرایش اساسی و ده‌ها بار در آمریکا به چاپ رسیده و به اکثر زبانهای دنیا ترجمه شده است. آخرین ویرایش (پنجم) این کتاب توسط استاد ارجمند جناب آقای دکتر محمد قاسم وتر ترجمه شده است.
در ویرایش جدید، استفاده از نرم‌افزار SAP2000 به منظور تحلیل و حل مسائل دینامیک سازه معرفی شده است. به دلیل توانایی این نرم‌فزار در حل مسائل پیچیده سازه‌ها و همچنین استفاده وسیع آن در عملیات حرفه‌ای توسط مهندسین سازه، این نرم‌افزار از بین نرم‌افزارهای حرفه‌ای مختلف انتخاب شده است. SAP2000 شا‌مل‌‌ عملیات آنالیز و طراحی سازه‌ها با رفتار خطی یا غیرخطی (مصالح یا هندسی) در معرض بارهای استاتیکی یا دینامیکی می‌باشد.
در ویرایش پنجم ضمن حفظ ساختار اصلی کتاب ،اصلاحات و ضمایمی اعمال وفصولی اضافه شده است. سه فصل مهندسی زلزله بازنویسی شده است. فصل جدیدی جهت معرفی تحلیل دینامیکی سازه‌ها با استفاده از روش اجزا محدود در بخش سوم ارائه شده است . فصل ارتعاش تصادفی مجددا بسط داده شده است. مفهوم میرایی به طور کامل مورد بحث قرار گرفته است که شامل نحوه تعیین میرایی لزجی معادل می‌باشد. روش شتاب ثابت جهت تعیین پاسخ سیستم دینامیکی با رفتار غیرخطی به روش شتاب خطی که در ویرایش‌های قبلی ارائه شده اضافه گردیده است. در فصل ۵ طیف پاسخ لرزه‌ای با در نظر گرفتن شرایط خاک محل احداث سازه تعمیم داده شده است. اثرثانویه جابجایی جانبی ساختمان که معمولاً اثر   نامیده می‌شود، به طور کامل در محاسبات ماتریس سختی هندسی در نظر گرفته شده است. در نهایت، تعداد زیادی مثال حل شده با استفاده از برنامه‌های کامپیوتری توسط نویسنده یا با استفاده از نرم‌افزار SAP2000 در فصول مختلف کتاب آورده شده است.
 
این کتاب مشتمل بر هفت بخش و ۲۵ فصل میباشد.
 
در بخش اول سازه‌هایی بررسی شده‌اند که به صورت سیستم یک درجه آزادی مدل می‌گردند. در این قسمت مفاهیم پایه دینامیک سازه و روش‌های مهم برای حل این سیستم‌های دینامیکی ارائه می‌شود.
 
در بخش دوم مفاهیم و روش‌های مهم سیستم‌های چند درجه آزادی از طریق استفاده از مفهوم ساختمان برشی ارائه شده است.
 
در بخش سوم جزئیات تحلیل ماتریسی سازه برای مدل و تحلیل دینامیکی سازه-های اسکلتی(تیرها، قاب‌ها و خرپاها) به عنوان سیستم‌های گسسته شرح داده شده است. همچنین یک فصل جهت معرفی روش اجزا محدود(F.E.M) جهت مدل و تحلیل دینامیکی سازه‌های پیوسته از قبیل صفحات می‌باشد.
 
در بخش چهارم حل عددی سازه‌های ساده مثل تیرها که به صورت سیستم‌هایی با خواص گسترده مدل شده‌اند و درجه آزادی نامحدودی دارند، ارائه شده است.
 
در بخش پنجم موضوعات ویژه عبارتند از: معرفی روش فوریه و استفاده از تبدیل سریع فوریه، تعمیم مدلسازی سازه‌های پیچیده به صورت سیستم یک درجه آزادی با استفاده از مختصات کلی و روش رایلی و روش‌هایی جهت ارزیابی میرایی مطلق سازه‌ها از طریق ضرایب میرایی مودال.
 
در بخش ششم که شامل یک فصل می‌باشد، موضوع پیچیده اما جالب ارتعاشات تصادفی جهت آنالیز سیستم‌های یک درجه آزادی و چند درجه آزادی مطرح شده است.
 
در بخش هفتم موضوع مهم مهندسی زلزله و کاربرد آن در طراحی ساختمان مقاوم در برابر زلزله در آئین‌نامه‌های UBC و IBC آمریکا ارائه شده است.
 
عناوین فصول این کتاب به قرار ذیل میباشند :
 
1-سیستم‌های یک درجه آزاد نامیرا
 
2- سیستم یک درجه آزاد میرا
 
3- پاسخ سیستم یک درجه آزادی به بار هارمونیک
 
4-پاسخ به بارهای دینامیکی کلی
 
5-طیف پاسخ
 
6-پاسخ غیر خطی سازه
 
7-ارتعاش آزاد ساختمان برشی
 
8- تحریک ساختمان‌های برشی تحت اثر بارگذاری
 
9-کوچک کردن ماتریس‌های دینامیکی
 
10-تحلیل دینامیکی تیرها
 
11- تحلیل دینامیکی قاب‌های مسطح
 
12- تحلیل دینامیکی قاب‌های شبکه‌ای
 
13- تحلیل دینامیکی قاب‌های سه بعدی
 
14- تحلیل دینامیکی خرپاها
 
15- تحلیل دینامیکی سازه‌هابا استفاده از روش اجزای محدود
 
16- پاسخ تاریخچه زمانی سیستم‌های چنددرجه آزادی
 
17- تحلیل دینامیکی سیستم‌های با خواص گسترده
 
18- گسسته‌سازی سیستم‌های پیوسته
 
19- تحلیل فوریه و پاسخ در حوزه فرکانس
 
20- ارزیابی دقیق میرایی با استفاده از نسبت‌های میرایی مودال
 
21- مختصات عمومی و روش رایلی
 
22-ارتعاشات تصادفی
 
23- آیین‌نامه ساختمانی متحد UBC 1997- روش نیروی جانبی معادل
 
24-آیین‌نامه ساختمانی متحد۱۹۹۷- روش دینامیکی
 
25-آیین‌نامه بین‌المللی ساختمان IBC – ۲۰۰۰
 
منبع: www.30vil.net

 

post-1-0-92454500-1446146823_thumb.jpg

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری